Tato stránka používá „cookies“. Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Více informací zde. Přijmout cookies
Tato stránka používá „cookies“. Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Více informací zde. Přijmout cookies

Diskuze ke článku 'SPF - ochrana proti spamu s pomocí DNS' - fórum

Podrobné vysvětlení způsobu ochrany proti spamu použitím SPF (Sender Policy Framework).

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Jak přidat záznam SPF

Vít Březina, 19.06.2017 13:03:52

Zdravím, jak mám přidat SPF záznam, když pro vytvoření nového DNS záznamu v liště nemám typ SPF.
Mám to přidat jako TXT?
1800 TXT v=spf1 include:_spf.google.com ~all
Na toto mi google píše, že mám chybu.

Re: Jak přidat záznam SPF

Roman Mondek, WEDOS, 19.06.2017 13:07:34

Dobrý den,

přesně tak, jako záznam TXT.

Před ověřením vyčkejte cca hodinu, než se změny projeví po celém internetu.

Více domén (aliasy) na hostingu

Vítězslav Ferko, 12.05.2017 13:28:30

Mám jeden webhosting, tedy i jeden smtp server v administraci. Se službou aliasy mám však na jednom webhostingu více domén a z každé mohu odesílat emaily - tedy info@mojedomena.cz a info@mojedomena.eu obě spravují jednu emailovou schránku. Musím uvést spf pravidla do záznamů všech domén, které pro odesílání používám? Děkuji

Re: Více domén (aliasy) na hostingu

Roman Mondek, WEDOS, 12.05.2017 13:33:37

Dobrý den,

ideální bude použít u všech domén stejný SPF záznam.

v=spf1 a ip6:2a02:2b88:1:4::4 include:_spf.we.wedos.net -all

Případně by bylo potřeba do něho přidat adresu dalších serverů, ze kterých rozesíláte poštu.

Jsem z toho jelen

Vítězslav Ferko, 12.05.2017 13:23:09

Dobrý den,
ve všech svých klientech používám smtp server určený v administraci wedosu `smtp-XY.m6.wedos.net`. Co mám tedy do dns záznamů domény, ze které odesílám, uvést? (Mohli byste eventuelně takovýto případ explicitně v návodu uvést?) Děkuji

Re: Jsem z toho jelen

Roman Mondek, WEDOS, 12.05.2017 13:26:53

Dobrý den,

konkrétní nastavení popisuje tento návod: https://kb.wedos.com/cs/emaily/spf.html

SPF záznam pro náš mailserver je tento:

v=spf1 a ip6:2a02:2b88:1:4::4 include:_spf.we.wedos.net -all

Send-only mail server vs Google Apps

Petr, 30.04.2014 16:48:55

Dobrý den,

pokouším se nastavit záznam SPF záznam. Měl by "povolovat" odesílaní skrze google apps a zároveň odesílaní z aplikace běžící na VPS (skrze exim4). Cílem je, aby např.: notifikační maily odesílané z aplikace nebyly požadovány za spam. Snad jsem tedy správně pochopil smysl SPF. Zkouším to takto:

v=spf1 include:_spf.google.com ip4: 31.31.75.239 ~all

Pokud ale odešlu email skrze mojí aplikaci, gmail zprávu automaticky vyhodnotí jako spam.

Díky za radu

Příklad SPF záznamu

Petr, 26.09.2013 12:27:02

Můžete prosím uvést příklad záznamu?
Nerad bych zablokoval firmě poštu :-)
Snažil jsem se to nastudovat, ale moc moudrý z toho nejsem.

Pokud použiji obecný zápis
v=spf1 mx -all

Naš MX zápis je
mx-XY.m79.wedos.net

budu moci odesílat poštu přes váš SMTP server
smtp-XY.m79.wedos.net ?

Půjde odeslat poštu přes WWW, když v DNS vidím
webmail-XY.m79.wedos.net ?

přičemž když se připojím telnetem na:
smtp-XY.m79.wedos.net
identifikuje se jako:
we2-f167.wedos.net

Díky

Re: Příklad SPF záznamu

David Cigánek, WEDOS, 26.09.2013 12:55:37

Dobrý den,

podstatná je IP adresa, na kterou se DNS záznam přeloží. Pokud tedy nastavíte:

v=spf1 mx -all

bude povoleno odesílání z našeho mailserveru, ať již přes SMTP nebo přes webmail (Roundcube i Icewarp).

Pokud byste chtěl odesílat navíc například ještě z webhostingu, nastavíte toto:

v=spf1 mx a -all

(za předpokladu že A záznam směřuje na daný webhosting)

Petr, 27.09.2013 10:24:47

Díky za info.

Zkoušel jsem to dát i do SPF (ne jen TXT) záznamu, jak některé prameny doporučují, ale bylo to interpretováno různě (někdy null, někdy úplně nesmyslně), tak jsem SPF smazal.

I poštovní servery interpretují SPF různě, např. wedos u emailu s podvrženým odesílatelem to označí jako spam, ale doručí.

Např. seznam takto wedosem označený spam bez upozornění odmítne.

Petr Surovčík, 23.10.2013 21:18:41

Tak po dalších problémech snad konečná verze záznamu:
v=spf1 mx include:_spf.we.wedos.net -all

Dnes nám totiž přestaly chodit emaily:
Returned mail: response error
...
<<< 550 5.7.1 SPF verification failed

náš MX sice pasoval na náš SMTP server, ale až po dlouhém boji a díky testu přes spf-test@openspf.net jsem zjistil, že SMTP server email v rámci WEDOSu posílá přes další interní server, který má jinou IP adresu než SMTP server a POP servery příjemců si tuto Remote IP zkontrolovaly a odmítly zprávu pro nesoulad s SPF.
Problém byl, že klasická zpráva o odmítnutí uváděla jméno a IP SMTP serveru, takže jsem se neměl ničeho chytit.

Oba problémy mi pomohla vyřešit podpora.
Jen škoda, že mi tento poslední záznam neuvedla podpora již při prvních problémech s SPF.

První problém byl, že od jednoho uživatele přicházely emaily s příznakem spamu díky SPF skóre, i když email byl odesílán přes správný server.
Uživatel nepoužíval SMTP autentizaci.
Sice nevím, jak to souvisí s neúspěchem testu SPF, ale zaškrtnutím autentizace příznak spamu zmizel.

Jan Kalina, 20.07.2014 16:44:16

Čekal bych že toto bude uvedeno přímo v článku, když už Wedos vydává návod na nastavení SPF...

Možná by nebylo od věci dát na to přímo čudlík rovnou do zákaznického centra, kde se přidávají DNS záznamy webhostingu, aby SPF využívali i vaši méně znalí zákazníci.

PS Zabraňují mailové servery Wedos odesílání e-mailů s cizí adresou/doménou odesílatele? (Aby, i přes nastavení výše, nemohli odesílatele podvrhovat jiní zákazníci Wedos?)

spam z domeny

Milan Hanak, 02.04.2013 10:31:57

Dobry den, mne sa stalo prave to, ze som zacal dostavat maily o nemoznosti dorucenia spravy. Takze niekto posiela spam z mojej domeny. Takychto sprav dostavam denne niekolko. Upravil som si aj TXT - SPF zaznamy na domene z ?all na -all.
Uz je to skoro tyzden a stale mi tie spravy chodia. Predpokladam, ze odosielatel pouziva SMTP server, ktory to nekontroluje. Da sa s tym nieco spravit?
Kolko potrva, kym sa moja domena dostane na blacklisty?
Dakujem

Re: spam z domeny

Petr Šťastný, WEDOS, 02.04.2013 11:24:17

E-mailové servery příjemců musí SPF podporovat a kontrolovat, jinak to fungovat nebude.

Vaše doména by se na žádný blacklist dostat nemohla. Tvůrci antispamových řešení moc dobře vědí, že adresu odesílatele lze snadno podvrhnout, a tak podle toho nefiltrují. Filtruje se zejména podle IP adres, ze kterých jsou zprávy rozesílány.

SPF

Rostislav Říha, 02.03.2013 11:46:20

Dobrý den, jak je to v případě, že odesílatel cestuje a připojuje se pomocí různých poskytovatelů připojení?

Re: SPF

Petr Šťastný, WEDOS, 02.03.2013 16:21:24

Musí si to zařídit tak, aby odesílal z povolených IP. Třeba využíval jeden SMTP server, který je povolený.

Rostislav Říha, 02.04.2013 11:10:42

Ano, problém byl ale s tím, že zejména v zahraničí poskytovatelé nepovolovali odesílání z těchto serverů, vyžadovali smtp na své doméně, případně asi nějaké účty typu AOL, Hotmail, t-mobile, ... Takové jsem to alespoň dostal vysvětlení -je to možné?

Petr Šťastný, WEDOS, 02.04.2013 11:25:48

Možné je všechno, záleží na poskytovali e-mailových služeb jaké stanoví pravidla pro odesílání a příjem zpráv.

Přihlášení zákazníka

Nemáte ještě zákaznický účet? Registrace

Copyright © WEDOS, 2018

Facebook RSS