Diskuze ke článku 'VPS - vysvětlení virtuálních procesorů' - fórum

U virtuálních serverů se určuje počet virtuálních procesorů, které takový server využívá. Jak to funguje a jak to souvisí s fyzickými procesory fyzického serveru, na kterém to celé běží?

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Typy procesorů u HW pro VPS a VPS SSD

Leoš Houser, 22.05.2017 11:17:59

DD,

zajímaly by mě typy použitých procesorů u hardware použitého pro VPS a VPS SSD. Vyrozumněl jsem zde z diskuzí, že se jedná o 4 jádrové Xeony s HT - zřejmě u HW pro starší řadu VPS.

Můžete typ upřesnit pro VPS a VPS SSD? Děkuji.

S pozdravem LH

Re: Typy procesorů u HW pro VPS a VPS SSD

Tomáš Starý, WEDOS, 22.05.2017 14:40:23

Dobrý den,
technické zázemí můžete najít popsané zde: https://hosting.wedos.com/cs/datacentrum.html

Re: Typy procesorů u HW pro VPS a VPS SSD

Konstantin Dvorakovsky (WEDOS), 22.05.2017 14:42:18

Dobrý den, u VPS jsou použité procesory Intel Xeon E5-2650L, u VPS SDD jsou jen SSD disky navíc

Strach z nedostatku výkonu na VPS - jak je to v reálu

Michal Pavlis, 11.12.2013 20:51:17

Nepíšu dotaz na technickou podporu, ale rád bych ubezpečil zájemce o VPS jako zákazník WEDOSu, že již přes rok provozuji VPS u WEDOSu a měl jsem z počátku strach po přečtení o sdílení výkonu fyzických procesorů. Mám k druhé nejmenší variantě VPS (jeden procesor podle nabídky) přiřazených 9 domén s hostingy PHP+MySQL (eshopy, CMS, diskuzní fóra, zakázkové aplikace běžící na NETTE) k tomu server zajišťuje zálohování dat od mých zákazníků po celé ČR na firemní NAS, dále slouží jako server pro SimpleHelp(dva technici a 72klientů a TeamSpeak3(až 128 uživatelů VOIP současně). Průměr CPU load v linuxu (není vytížení v procentech, jak bývá mylně chápáno) je 0.08

Denně stránky na tomto VPS navštíví 2-5 tisíc lidí. Přesto jsem za celou dobu nezaznamenal problém s nedostatečným výkonem. Musím WEDOSu přiznat, že mají služby opravdu na profesionální úrovni.

Michal Pavlis
MP Software

Plné vytížení procesu

Marek K., 30.05.2012 10:52:07

Dobrý den. Co se stane v případě, že budu jednou za čas po dobu několika hodin (možná i desítek hodin) naplno využívat vlákno (nebo i více vláken při vyšší variantě VPS)? Nikde nejsem schopen najít, jak je výkon v takovém případě omezován. Případně mi nevadí, že by program místo dvou hodin běžel čtyři nebo šest, nerad bych ale způsobil velké zatížení serveru a omezení výkonu pro ostatní uživatele.
Ideální varianta by samozřejmě byla dedikovaný server, ale ten je pro mé účely značně předimenzovaný.

Re: Plné vytížení procesu

Petr Smetana, WEDOS, 30.05.2012 11:00:29

Dobrý den,
s největší pravděpodobností se nestane vůbec nic. Naše hypervizory jsou naddimenzované. Pokud by i přesto byla náhle obsazena všechna vlákna, tak se všem o trochu sníží výpočetní rychlost. Pro běžného uživatele je to nepozorovatelné. Úzké hrdlo dnešních virtualizačních technologií jsou především IOPSy.

Re: Plné vytížení procesu

WellBlod, 09.08.2012 18:37:42

A jak to vypadá v případě CRONu... mám zkušenosti že na vps si lidé moc CRON nepřenastaví a pak to vypadá asi tak že např. v celou hodinu začnou všechny vps provádět nějakou banalitu a ve výsledku to hw nezvládá a na pár minut se zaseknou všechny vps....

Re: Plné vytížení procesu

Petr Smetana, WEDOS, 09.08.2012 18:58:04

Dobrý den,
jde vám zřejmě o run-parts adresáře. U některých distribucí máme udělán random, který při zřizování VPS nastaví tyto časy různé, právě abychom se tomuto problému vyhnuli.

Pocet VPS na jednom fyzickem stroji

Kubert, 22.10.2011 11:21:51

Dobry den,

hned na zacatek upresnim nektere pojmy, abychom nemluvili kazdy o necem jinem.

* hyperthreading neznamena soucasny beh dvou procesu v jednom jadre => vlaken, ktere muzou byt bezet soucasne je tedy POUZE 8, nikoliv 16.
* pomer virtualnich procesoru k vlaknu (~jadru) je tedy 8:1, nikoliv 4:1
* na fyzickem stroji muze bezet az 64 VPS
* pokud by byl kazdy virtualni procesor zatizen na 100%, vykon virtualniho procesoru by byl srovnatelny s vykonem na fyzickem stroji, ktery ma procesor o taktu cca 230MHz (zapocitana i rezie prepinani kontextu atd.)
* pokud bude pristupovat k IO >= 16 procesu (VPS) (coz je dost realne, vzhledem k poctu VPS na jednom stroji), budou zablokovane vsechny vlakna (planovac to trochu vyresi ale stejne) bude odezva opravdu dost dlouha.

Chapu, ze vzhledem k nizke cene neni mozne poskytovat lepsi pomer, ale ... osobne by me zajimalo jak to bezi realu, kdyz je na stroji 64 VPS.

Re: Pocet VPS na jednom fyzickem stroji

Petr Šťastný, WEDOS, 22.10.2011 11:30:12

Bohužel vás musím zklamat, vláken opravdu může v jeden okamžik běžet 16 paralelně. HTT neznamená přesně dvojnásobek výkonu, ale díky duplikaci několika částí CPU a optimalizaci paralelního zpracování dochází k výraznému navýšení výkonu. Pokud obě vlákna nepotřebují ve stejný okamžik stejnou výpočetní jednotku CPU, běží skutečně paralelně.

Tedy naše servery nabízí operačnímu systému 16 virtuálních CPU a umí zpracovávat 16 vláken v jednom okamžiku.

V reálu 64 VPS na jednom strojí běží skvěle, někde jich běží i více. To, že více než 16 VPS přistupuje v jeden okamžik k CPU, je naopak z naší zkušenosti velmi nepravděpodobné, proto to funguje naprosto bez problémů. CPU je to poslední co by bylo úzkým hrdlem výkonu VPS.

Re: Pocet VPS na jednom fyzickem stroji

Radovan, 04.06.2013 14:10:40

Kolik VPS tedy necháváte běžet na jednom stroji, poku říkáte, že běžně i více než 64? Myslím, že si z toho může každý udělat obrázek o skutečné agregaci vašich procesorů.

Re: Pocet VPS na jednom fyzickem stroji

Petr Šťastný, WEDOS, 04.06.2013 14:15:12

Ano, může to být 60 i více. Fyzické stroje jsou na to nadimenzované. Výkon CPU je to poslední čeho by se virtuálním strojům nedostávalo, v tomto ohledu nemusíte mít žádné obavy. Ve špičce obvykle celková zátěž procesorů nepřekračuje 50%, jsou tam velké rezervy.

Nejvíce omezujícím je výkon I/O disků.

Odhad výkonu

Dalibor, 22.06.2011 15:14:00

Snažím se nějak odhadnout jaký výkon bych mohl
očekávat od nejlevnější verze virtuálního serveru:

Pokud jsem to z dosavadní diskuse pochopil správně, tak fyzický server obsahuje 2 procesory XEON, každý z procesorů je 4-jádrový, každé jádro má 2-vlákna => celkem je 16 vláken.
Maximální agregace je 4 virtuální procesory na 1 vlákno => celkem na jednom fyzickém serveru může běžet (a nejspíš běží) 16*4=64 virtuálních serverů (VS).
Je to tak ?

Každý VS má k dispozici 512kB, tzn. 64*0.5GB=32GB je celková velikost paměti. Je tato paměť sdílená anebo má každý z (dvou) procesorů vlastní paměťový interface ?

Jak je to s HD - pokud je přístupová doba např. 5ms a všech 64 VS potřebuje data, musí se na ně čekat až 320ms ?

Dovedu si ještě představit rozdělení výkonu procesorů a paměti na 64 VS, ale vůbec nechápu jakým způsobem se sdílí I/O = např. síťová karta, grafika. Je to možné aspoň velmi stručně naznačit ?
Díky

Re: Odhad výkonu

Petr Šťastný, WEDOS, 22.06.2011 16:43:39

Ano, fyzický stroj nabízí 16 vláken (hypervizor vidí 16 logických procesorů). A o ty "soupeří" virtuální procesory běžících VPS.

Nerozumím přesně co zde máte na mysli sdílením paměti. Jsou to procesory Xeon s dvoukanálovým DDR3, takže část paměťových modulů obsluhuje jedno CPU, druhou část druhé. Ale to nemá na výkon absolutně žádný postřehnutelný vliv.

Čekací doba u disků nelze přesně říct a takto sčítat. Operační systém má souborovou cache, RAID řadič má svou cache, disky mají svou cache. Takže čekací doba v řádu ms nastane jen v případě, že data v žádné cache nejsou.

Fyzický stroj má 1 Gbps síťovou kartu, každé VPS má virtuální 100 Mbps kartu. Můžete si to představit jako switch se 100 Mbps porty a 1 Gbps uplinkem.

Grafika nijak sdílená není, ta nemá se skutečnou grafickou kartou nic společného. Je to čistě softwarová záležitost.

HyperThreading

Sten, 15.03.2011 22:59:51

HyperThreading neumožňuje spouštět dvě vlákna na jednom jádře najednou. HyperThreading dělá to, že jednomu jádru jsou přiřazena dvě vlákna, přičemž jedno vlákno běží a druhé stojí. Nicméně protože ne vždy může procesor okamžitě počítat, ale někdy musí počkat na RAM (která je ve srovnání s procesorem pomalá) nebo I/O porty, stávalo by se (a v reálu se stává), že by po tu dobu nic nedělal. A tam přichází HyperThreading, který při čekání jednoho vlákna ono vlákno zastaví a spustí druhé (do té doby čekající) vlákno. Výkon takového jádra není dvojnásobný, ale jen průměrně o 50 % vyšší (podle kódu vláken to může být vyšší až o cca 90 % nebo vůbec).

poměr virtuální procesory vs. reálná jádra cpu

Martin Hruška, 04.11.2010 21:55:15

A jaký je maximální poměr virtuálních procesorů na jednom stroji k reálným jádrům cpu?

Znamená to snad, že na jednom stroji může být maximálně 16 VPS, každý s jedním přiděleným virtuálním procesorem?

Anebo tam těch VPS namlátíte co to jde? Pak by ale celá taškařice s "virtuálními procesory" ztratila smysl...

Re: poměr virtuální procesory vs. reálná jádra cpu

Petr Šťastný, WEDOS, 04.11.2010 22:34:28

Maximální poměr vychází na cca 1:4. Virtuální servery nemají pevně přidělené vlákno. Výkon fyzických procesorů je sdílený (také to uvádíme v nabídce VPS).

Virtuální procesory smysl neztrácí. Na tom je založena celá myšlenka virtualizace - virtuální stroje sdílí výkon fyzického stroje. Když jeden virtuální stroj nepotřebuje celý výkon jednoho vlákna, mohou jej v mezičase využít jiné virtuální stroje. Žádný stroj nejede neustále na 100%. Kdyby byl skutečně jeden virtuální procesor pevně spojen s jedním vláknem, bylo by to plýtvání výkonem (fyzické procesory by se většinu času nudily). A také by to současně bylo výrazně nákladnější, a tak by byla služba výrazně dražší.

Virtualizace nabízí migraci mezi fyzickými servery, takže pokud začne být některý fyzický server zatížený, přemigrují se některé virtuální stroje na jiný méně zatížený.

Toto je podstata celého světa virtulizace, "konsolidace" IT technologií a šetření energie.

Existují studie, podle kterých procesor na průměrném serveru bývá průměrně zatížen na méně než 10%, takže těch zbývajících 90% výkonu se "vyhodí oknem". Proto přišla virtualizace a ta je založená na sdílení výkonu.

Re: poměr virtuální procesory vs. reálná jádra cpu

Fritt, 05.11.2010 07:12:14

Otázka spíš měla být, jestli sdílení výkonu je 4 virtuální ku 1 core s tím, že tam bude vyvážení .
Protože stačí aby někdo na VPS spustil program, který bude zatěžovat procesor. Je tedy když je sdíleno 1 core na 4 virtuální dáno pravidlo 4:1 , když si koupím 4 moduly bude 1 core vyhrazeno jen mě ?

Re: poměr virtuální procesory vs. reálná jádra cpu

Petr Šťastný, WEDOS, 05.11.2010 07:18:22

To, že někdo vytíží svůj virtuální procesor na 100%, znamená jen to, že vytíží na 100% jedno vlákno fyzických procesorů. Ostatních 15 vláken je volných a na nich mohou běžet ostatní a vůbec je to nijak neomezí. Virtuální procesor není pevně svázán s jedním vláknem. Pokud něco potřebuje, použije vlákno, které je zrovna volné.

Když si koupíte 4 moduly, tak nebudete mít 4 virtuální procesory. Prohlédněte si naši tabulku. Se 4 moduly máte 2 virtuální procesory. Ale i kdybyste měl 4, výkon je stále sdílený, nikoliv vyhrazený. 4 virtuální procesory znamená, že můžete v jednom okamžiku používat až 4 (nějaká) vlákna našich fyzických procesorů.

Re: poměr virtuální procesory vs. reálná jádra cpu

Fritt, 05.11.2010 07:50:55

Nabídku jsem si přečetl dobře (ke každým 4 modulům 1 virtuální procesor) a otázka je jestli 1 virtuální procesor = 1 core .

Re: poměr virtuální procesory vs. reálná jádra cpu

Petr Šťastný, WEDOS, 05.11.2010 07:52:44

Ne. Bylo to již vysvětleno v této diskuzi. 1 virtuální procesor = možnost využívat 1 vlákno (ze 16) na fyzických procesorech. Ale sdíleně, nikoliv vyhrazeně.

Re: poměr virtuální procesory vs. reálná jádra cpu

Sten, 15.03.2011 23:03:49

Pokud někdo spustí program, který bude plně zatěžovat procesor, a nikdo jiný onen procesor nebude potřebovat, bude ten program využívat 100 % procesoru. Ve chvíli, kdy ten procesor bude potřebovat někdo další, dělí se využití rovnoměrně (50:50 u dvou, 33:33:33 u třech ap.). Úplně stejně to funguje u aplikací na současných počítačích (ona iluze paralelního běhu více aplikací).

Re: poměr virtuální procesory vs. reálná jádra cpu

David Baierle, 08.12.2011 01:04:48

Můžu tedy svůj VPS vytížit na 100%, aniž bych negativně ovlivňoval své "sousedy", popř. se od vás dočkal nějakých námitek?

Re: poměr virtuální procesory vs. reálná jádra cpu

Petr Šťastný, WEDOS, 08.12.2011 09:10:40

Ano, můžete, v tom vám nebráníme

Přihlášení zákazníka

Nemáte ještě zákaznický účet? Registrace

Copyright © WEDOS, 2019

Facebook RSS