Spojení se serverem - fórum

Kategorie: Virtuální servery (VPS) / Obecné

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

Spojení s linuxovým serverem

Xxxxxx Yyyyyy, 06.02.2012 21:58:30

Dobrý den. S linuxovým serverem můžeme komunikovat především prostřednictvím SSH portu, jak jsem si znovu pozorněji přečetl v instrukcích společnosti Wedos. Přenosy nakonfigurovaných adresářů a souborů nebo jejich základní platformy jsou uskutečňovány do zvolených míst ve struktuře operačního systému.

XAMPP

Xxxxxx Yyyyyy, 27.01.2012 14:39:14

27.1.2012
Dobrý den, prostřednictvím požadavku man a zadáním prověřovaného požadavku za slovo man, získáme informace o možnostech použití požadavku v jazyce z příkazové řádky v linuxu. Například slova man wget nám vypíšou možnosti využití požadavku wget. Můžeme si požadavkem man ověřovat správnost funkčnosti řetězců, které nám radí druzí a které zkoušíme zadávat v příkazové řádce.
Požadavek apropos je podobný, poskytuje informace o procesech hledaných slov.
Požadavkem find vyhledáme slovo v systému.
Včera jsem dokončil instalaci XAMPP v mém notebooku prostřednictvím návodu ze stránky http://wiki.ubuntu.cz/XAMPP a XAMPP funguje bezproblémově. Do složky s XAMPP jsem vstoupil prostřednictvím Midnight Commanderu a stále nevím jak do složky přistoupit z příkazového řádku abych mohl případně instalovat XAMPP na server bez grafického prostředí. Mám server 2 GB velký a proto si grafické prostředí operačního systému s XAMPP a drupalem nebo wordpressem mohu dovolit, proto pořád potřebuji zjistit zavedení grafického prostředí na server i když vím, že z příkazové řádky mohu server ovládat také a jistě brzy zjistím správný postup. Jelikož jsem instaloval XAMPP z příkazové řádky Midnight Commanderu tak zkouším to samé s dalšími programy například ISPConfig nebo VNC, ale postup se má asi mírně lišit, protože do adresáře /opt už tímto postupem nic jiného nenahraju. VNC mám sice stále nefunkční, ale zjistil jsem, že XAMPP mohu restartovat samotný z příkazové řádky a nemusím s restartem systému obtěžovat podporu poskytovatele serveru.

Spojení se serverem

Xxxxxx Yyyyyy, 23.01.2012 14:12:40

17.1.2012
Aktualizace Ubuntu 10.04 na Ubuntu 10.10 novější verzi
Dobrý den. V průběhu aktualizace operačního systému, konkrétně při instalaci stažených balíčků jsem vypnul počítač, abych mohl odejít z budovy, respektive z věřejného zařízení s veřejně přístupným, otevřeným wi-fi signálem. Poněvadž jsem měl potřebné soubory stažené a automatická instalace stažených souborů měla trvat nezávisle na wi-fi signálu nejméně dvě hodiny, řekl jsem si, že přejdu jinam. Když jsem později otevřel a zapnul notebook, operační systém počítač již nespustil. Počítač chvílemi spouštěl graficky znázorněné logo operačního systému a poté vždy obrazovka ztmavla s upozorněním, že není správně doinstalována správa napájení, konkrétně „Výchozí nastavení Správce napájení nebylo správně nainstalováno. Kontaktujte svého správce systému“. GRUB, spouštěč operačních systémůa jeho příkazová řádka s omezeným režimem ovládání, zůstával v průběhu trvání poruchy napájení částečně ovladatelný, pouze nespouštěl kompletně nabídku Recovery mode. Při spuštění GRUB zobrazil nějaké procesy, ale nezobrazil nabídkové menu s řádky resume, clean, dpkg, failsafex, grub atd. V GRUBU bylo možné zadávat požadavky do příkazové řádky, která zpracuje jen některé podstatné příkazy.
Firemní software, který má však také svá specifika veřejně popsána ve wikipedii, konkrétně řečeno instalátor operačních systémů bootováním, testovač pevného disku a paměti, konfigurátor a detektor přípojných a interních zařízení, který v některých novějších počítačích s mnoha operačními systémy nahrazuje BIOS, se mi zobrazil se silným pípáním, když jsem chvíli zkoušel zapisovat příkazy v GRUBu a poté podržel F10, chvíli poté obrazovka znovu zčernala a upozornila po několikáté na porušenou funkčnost napájení. Zanedlouho jsem už ovladač počítače skrytý v hardwaru odděleném od operační paměti i pevného disku ovládal lépe. Ovladač, který má být následovníkem BIOSu a konkurentem linuxovému Open Source Softwaru Corebootu nebo OpenBIOSu a je výrobcem zaveden v mém notebooku, který zpočátku obsahoval pouze jeden komerční operační systém, ovládání napájení postrádá, tudíž mohu správce napájení ovládat pouze bezchybně instalovaným operačním systémem, který když je poškozen, tak je možné ho opětovně instalovat prostřednictvím ovladače zprostředkujícího první kontakt mezi hardwarem a všeobecným softwarem, napájeného odlišnými zdroji napájení než pevný disk a operační paměť. BIOS a jeho následovníci nebo linuxový GRUB využívají samozřejmě menší objem elektrické energie do chvíle než naváží na správný fragment nastavení operačního systému, respektive skrze "jádro systému", proto když selže operační systém můžeme počítač oživovat prostřednictvím těchto firmwarových hardwarových ovladačů a nainstalovat operační systém znovu nový a integrovat do nového data ze zálohy nebo instalovat duplikát systému, který jsme měli v počítači.
Položka POWER v ovladači chybí a instalační média se určují v System Configuration. Pokud nastavíme CD-ROM Boot nebo ostatní typy zařízení, USB disky, hard disk nebo [ síťový adaptér ] je možné z nich nabootovat, respektive nainstalovat operační systém. Mě trvalo několik hodin než jsem objevil po zmáčknutí ESC nadstavbu ovladače pro přímé spuštění instalace operačního systému. Myslím, že zobrazení této nadstavby instalačního ovladače pomohlo nastavení hesel v Setupu ovladače a testování paměti s pevným diskem, čímž se funkčnost hardwaru mírně oživila. Dnes už mi nabídky funkcí ovladače běží správně. Pokud dojde k narušení operačního systému může trvat déle než se jeho funkce obnoví. Funkce ovladače jsou ve výchozí podobě od výrobce nakonfigurovány a pokud si začneme ovladač konfigurovat pro instalaci operačního systému můžeme si vybrat z více způsobů. Nyní už podržením tlačítka F10 při startu můj notebook zobrazí vždy pohotově spouštěcí a instalační ovladač a podržením ESC během startu počítač zobrazí vždy přímou nabídku bootování, respektive typy instalace operačního systému, GRUB se zobrazí když držím během startu zmáčknuté tlačítko SHIFT.
Z příkazové řádky v GRUBU, kde je podporováno jen minimální oprávnění pro editaci v jazyce BASH a práce s TAB seznamy, jsem zkušebně vyslal některé požadavky, které nemají vliv na nastavení programů, ale existuje několik ovládacích požadavků pro GRUB. Verzi GRUBu jsem měl při poruše napájení 1-98-1ubuntu12. Povedlo se mi získat odpověď na požadavek ls , GRUB vypsal (hd0)(hd0,7)(hd0,6)(hd0,5), zřejmě označení diskových oddílů, nebo pro požadavek ./ program & mi GRUB vypsal error:file name required (který soubor si žádáte spustit), protože ./ program & je požadavek ke spuštění souboru. Z příkazového řádku můžeme také soubory v počítači mazat a konat některé další akce, podrobnosti jsou ve Wikipedii nebo i jinde na internetu.
Coreboot je vyvíjen organizací Free Software Foundation a měl by běžnému uživateli dovolit nahlédnout do procesů programování prostřednictvím zdrojového kódu. Pro detekci a identifikaci rozlišných zařízení používá reverzní inženýrství, které uplatňují samozřejmě v odlišné formě také komerční společnosti, v kterých mohou programovat pouze zaměstnanci, na které spotřebitelé spoléhají a očekávají od nich snadno pochopitelné ovládací manuály. Pokud bychom se chtěli ve volné chvíli učit programovat linuxové ovladače, můžeme pozorovat na internetu mnoho postupů pro práci s open source programy. Coreboot má být specifický detekcí různých navazujících open source programů, ovšem je zřejmé, že firemní systémy svými ovladači detekují hardware i software téměř identickými mechanismy. Jedním příkladem může být ovladač detekující USB modemy od poskytovatelů bezdrátového internetového připojení Sakis3G na internetové stránce www.sakis3g.org. V instrukcích ke stahování je návod pro zápis do příkazového řádku v linuxové konsoli (terminálu) prostřednictvím požadavku wget, na který navazují údaje o produktu a například atribut -c , ten umožňuje stahovanému softwaru navázat na správný řetězec kernelu linuxu jako nedokončený download. Jsou dostupné modemy, které mají firmware navazující na mnoho 3g připojení u více operátorů za cenu zhruba 1500,-Kč v přepočtu. Nejpodstatnějším je pro každého logicky jeden modem, který si vybere a na každém je zda-li si zvolí komerční nebo open source modem. Zdrojový kód bývá na přiloženém CD i u komerčních modemů a zákazník si jej může nainstalovat sám.
Jelikož jsem nainstaloval operační systém ovladačem ze záložní paměti, nemusel jsem zkoušet zda prostřednictvím UPS záložního napájení poškozený operační systém obnovím. UPS by mělo dokázat v určitou chvíli nahradit ztracené dispozice napájení běžných zdrojů, baterie a sítě.
Zjistili jsme, že zdroje napájení z baterie a sítě zcela závisí na korektním softwaru, přesto by zřejmě mohl UPS náhradní zdroj energie dokázat obnovit a udržet v provozu operační systém, který má narušený přímý kontakt s firmwarem a hardwarem. UPS regulační napájení je používáno především pro servery, které musí být neustále zapnuté a záložní regulační zdroje elektrické energie dodávají při výpadku proudu elektřinu. Brzy jistě dokáží také obnovit poškozený software. Prakticky by to možné bylo, UPS zdroj by mohl mít zabudovaný záchranný software navazující na řetězce programovacích jazyků korelující s napájením pro všechny existující operační systémy, firmwary a hardware. Foton, který je kvantovou částicí zprostředkující našim senzorickým neuronům signály pro identifikaci vizuálního znázornění prostředí v centrální nervové soustavě, dokáže v moderních optických kabelech přenášet informace rychleji než jiné fyzikální mechanismy. Rychlost přenosu fotonů můžeme zpozorovat při pohledu na svítící vesmírné objekty. Prostřednictvím kvantových částic bychom proto měli být schopni přenášet vhodné fragmenty softwaru pro obnovu operačních systémů během výpadku proudu.

Nyní již mám v notebooku Ubuntu 11.10, stále používám firemní moderní náhražku BIOSu, tedy ne Coreboot. Prostřednictvím poBIOSových ovladačů mohu mít v počítači operačních systémů více. Linux nabízí také mnoho intelektuálního softwaru pro chemiky, matematiky, fyziky a další, proto je zkoušení více operačních systémů vhodnější pro programátory.
Brzy bych měl zprovoznit server také s aktualizovaným Ubuntu na verzi 11.10, ale nevím jestli budu mít v pořádku kompatibilní spojení skrze VNC a SSH, nebo jestli raději nevyužiji služeb hostingové společnosti a budu používat jimi preferovaný operační systém. Když jsem na serveru aktualizoval Ubuntu o jednu verzi výše a instaloval z terminálu některé fragmenty grafického prostředí Gnome a poté server restartoval už jsem se skrze SSH se serverem nespojil a VNC mi fungovalo v Ubuntu 10.04 pouze pro prohlížení. Měl jsem tam VenCrypt ve Wine, ale dočetl jsem se, že 10.04 nemá podporu pro procesory mého nového notebooku a nezkoušel jsem jej dále instalovat, nyní bych chtěl však používat například GTK VNC Viewera pro grafické prostředí gnome na serveru, přes identifikaci serveru host port a heslo. Také jsem zkoušel KRDC a ten má pěkné zobrazování jenže nevím jestli mi zobrazí server, protože nevyžaduje heslo a já zadat heslo s adresou musím. SSH také na adresu a heslo. Domnívám se, že musím mít vždy kompatibilně konfigurovaný kernel pro porty SSH a VNC, nastavitelné buď z ovladače bootování (dříve BIOS) nebo z operačního systému, terminálu.

Potřeboval bych ovládat server skrze VNC a nevím zda existují pro GRUB korelující požadavky a parametry nebo zda s VNC nekoreluje konfigurace v následovnících BIOSu. Jelikož však v BIOSu bývalo nastavení POWER pro napájení a v firemních následovnících BIOSu chybí, nastavení je směrováno pouze pro potřeby bootování, zřejmě bude konfigurace portů VNC a SSH nastavitelná pouze v operačním systému, v kterém bude s porty korelovat nastavení firewalu a rychlost internetového připojení.

Jelikož v notebooku již používám Ubuntu 11.10 a grub i s ovladačem bootování mám plně funkční považuji téma za částečně vyřešené. Avšak všiml jsem si, že GRUB již neobsahuje automatické zavádění dalších operačních systémů, který obsahoval v Ubuntu 10.04 a operační systémy můžeme zřejmě instalovat pouze z příkazové řádky.

Ovládání serveru
Jelikož jsem prostřednictvím VenCrypt Vieweru se serverem nedokázal komunikovat a zadávat požadavky, pouze jsem mohl prohlížet display a SSH mi po upgradu z verze 10.10 na 11.04 a instalaci Gnome grafického prostředí odpovídá na požadavek spuštění connection refused (připojení odmítnuto). Když jsem měl několik týdnů Ubuntu 10.04, než jsem si přečetl, že nepodporuje nové procesory v noteboocích a skrze VenCrypt ve Wine jsem se díval naposledy na display serveru, zobrazil mi zprávu o chybějícím souboru /vmlinuz a dokonce jsem s logem Ubuntu v pozadí mohl zmáčknout myší nějaké požadavky ve zobrazené nabídce, ale ve chvíli kdy jsem uviděl zprávu o chybějícím /vmlinuz jsem s ním ztratil kontakt a viděl bílou plochu s černým pozadím.
Četl jsem o rc skriptech a možnostech spouštění aplikací prostřednictvím písmen S a K v příkazové řádce GRUBu.V notebooku mám Shell typu BASH a vím, že je zaměnitelný za jiný typ Shellu. Nevím zda-li Coreboot pomůže ovlivnit přenos informací skrze VNC,SSH nebo FTP porty v Ubuntu 11.10. Na virtuálním serveru mi GRUB zřejmě chyběl, restartem jsem /vmlimuz instalovat nebo GRUB, protože VNC byl nečinný. Pokud mohu BASHem v GRUBu nebo v terminálu zprovoznit VNC nebo prostřednictvím GTK VNC Vieweru instalovaného v centru softwaru s korelujícími aplikacemi, potřeboval bych poradit jak konkrétně. GTK VNC Viewer , Qemulátor a GTK+3 různé aplikace mám již instalované, avšak server s mým notebookem vůbec nekomunikuje. SSH zkouším standartní v horní nabídce na ploše zadáním slova Soubor a poté Připojit se k serveru a mám instalovaný Putty emilátor terminálu. Také bych potřeboval poradit se zprovozněním SSH portu pro komunukaci se serverem prostřednictvím příkazové řádky v GRUBu nebo terminálu nebo prostřednictvím Centra softwaru. Popřípadě informace o Corebootu. Dále budu znovu upgradovat Ubuntu na verzi 11.10 na serveru, zavádět do Ubuntu grafické prostředí a potřeboval bych vědět jak, protože mi z podpora z hostingové společnosti může zdarma pouze instalovat operační systém, následnou konfiguraci, instalaci aplikací a další operace jsou zřejmě v rámci jiného operačního systému nebo vysoce ceněné.

22.1.2012
Mírně jsem na ovládání serveru pracoval. Skripty rc v adresáři /etc/rc.d, jak jsem zjistil, se starají o správné spouštění programů během bootování a ukončování při vypínání, s instalací mají společného méně.
Na serveru mám už Oneiric Ocelota upgradovaného z dvou předešlých verzí. Restarty proběhly v pořádku a grub instalovaný je. Typ Shellu v Oneiricu mám Bash.
Dále jsem hledal vhodného VNC klienta a v notebooku se zdá být Vinagre s SSH i VNC vhodný, doposud jsem jej neinstaloval na server a proto mi zřejmě nezobrazuje display přes VNC port i když SSH port je funkční.

23.1.2012
Na serveru nebyli žádné záznamy o činnosti VNC, pouze mnoho činných SSH programů, tak jsem se pokoušel na server instalovat VNC klienta Vinagre. Když jsem restartoval server příkazem reboot, znovu mi přerušil spojení i s SSH portem. Prostřednictvím wget jsem již instaloval aplikaci a spouštěla se mi i bez restartu, avšak postupy se u různých programů liší a nějakou dobu mi bude trvat než správný postup instalace bez restartu zvládnu. Čistit obsah serveru z příkazové řádky nemůžeme jinak než si podrobně zapisovat provedené akce a mazat je požadavkem rm. Dnes raději požádám o instalaci balíčku Centos s aktivním vnc a ovládáním přes internet, abych po restartu navázal jednoduše znovu spojení nebo o opětovnou instalaci Ubuntu a až budu mít instalovaného vnc klienta a nějaké programy pro grafické prostředí, tak požádám o restart někoho z podpory.

Přihlášení zákazníka

Nemáte ještě zákaznický účet? Registrace

Copyright © WEDOS, 2018

Facebook RSS