Diskuze ke článku 'Reverzní záznamy u serverhostingu' - fórum

Informace k reverzním záznamům u virtuálních a dedikovaných serverů pro IPv4 a IPv6 adresy, nastavení v administraci

přidatNový příspěvek

Chcete-li odebírat toto téma e-mailem, přihlašte se nebo se nejprve zaregistrujte.

PTR u VPS ON

Daniel Šperling, 17.11.2017 09:33:29

Dobrý den,

marně pátrám kde přidat reverzní záznam u VPS ON.
Je to snad poslední co mi stačí ke štěstí :)

Děkuji

Re: PTR u VPS ON

Jan Vendl - WEDOS, 17.11.2017 09:36:30

Dobrý den,

prozatím tato možnost v administraci chybí. Pokud však potřebujete PTR záznamy přidat, napište nám autorizovaně pomocí kontaktního formuláře požadavek a technik Vám záznamy přidá.

Reverzní záznam

Miroslav Bursa, 05.04.2016 11:31:21

Zdravím,

mám v tom trošku bordel a nějak nevím co kde nastavit. :(

Mohl by mne někdo nakopnout správným směrem?

mám na VPS více domén, ze kterých chci posílat emaily (RoundCube) a občas se mi stane, že se mi mail vrátí s touto chybovou hláškou:

Diagnostic-Code: smtp; 554 IP name lookup failed. No PTR record found

Co jsem se dočetl, problém je v reverzních záznamech. Co jsem ale nepochopil je, jak nastavit DNS záznam. Jakou hodnotu mám nastavit: mail, ns,... a kde tuto hodnotu zjistím???

V /etc/mailname mám: vm17245

Je to tento název co se má nastavit v DNS?

Děkuji za pomoc a omlouvám se za možná chaotický příspěvek,...

Re: Reverzní záznam

Martin Dušek, WEDOS, 05.04.2016 12:04:29

Dobrý den,

podívejte se prosím na tento návod: http://kb.wedos.com/cs/dns/reverzni-zaznamy.html

Miroslav Bursa, 19.05.2016 14:50:31

Dobrý den,

návod jsem si přečetl, ale nepomohl mi :(

Opravdu nevím, jakou hodnotu nastavit jako reverzní záznam...

Jiří, 19.05.2016 15:03:28

Já nejsem odborník, ale dostal jsem se k tomu, že v políčku Data mám pouze hodnotu domény, tj. např. "dvorakj.com". Přemýšlím nad tím tak, že http požadavek na ip adresu např. 31.31.76.xxx dostane reverzní záznam doména.koncovka. Což dostane i z DNS, takže jsou stejné a tudíž je to důvěryhodné.

Jiří, 19.05.2016 15:08:07

To bylo k nastavení reverzních záznamů. Co se týče nastavení DNS tak tam mám u domény dvorakj.com následující hodnoty:

Název: (prázdné) | TTL: 1800 | Typ: A | Data: 31.31.76.xxx
Název: * | TTL: 1800 | Typ: MX | Data: 1 dvorakj.com

Jiří, 19.05.2016 15:09:57

Oprava:

Název: * | TTL: 1800 | Typ: A | Data: 31.31.76.xxx
Název: (prázdné) | TTL: 1800 | Typ: MX | Data: 1 dvorakj.com

Miroslav Bursa, 20.05.2016 11:25:20

Mam nastavený reverzní zaznam na mataprorodinu.cz a MX záznam v DNS také...

přesto při odeslání na některé emaily se mi vrátí výše uvedená chyba :(

VPS - mailserver

Adam Ležák, 14.05.2014 14:47:39

Dobry den,

Mam VPS a na nem nainstalovan ISPconfig.

Mam na serveru nekolik domen, emaily funguji v poradku, ale pokud chci odeslat mail pres php formular (formulare na strankach a wordpress), tak mi emaily nedorazi do schranek seznam.cz a log rika toto:

May 14 14:39:40 debian postfix/smtp[9239]: 8C8651C002: to=<xxxx@seznam.cz>, relay=mx2.seznam.cz[77.75.76.32]:25, delay=2.2, delays=0.07/0.01/2.1/0.04, dsn=4.4.8, status=deferred (host mx2.seznam.cz[77.75.76.32] said: 451 4.4.8 Unroutable email address. (in reply to MAIL FROM command))

Modelova situace: Ve Wordpressu prida nekdo prispevek do diskuze a administrator by o tom mel dostat email. Pokud je email seznamu, stane se tato chyba, pokud je email kdekoliv jinde, je to v poradku (jak dalsi webhosting wedos, tak gmail).

V cem by mohl byt problem?

Dekuji

Re: VPS - mailserver

Hubert Frey, 14.05.2014 15:26:41

Dobrý den,

a máte nastavené reverzní záznamy pro doménu? Já měl s příjmem e-mailů na seznamu problém, dokud jsem si reverzní záznamy nenastavil. Když si přečtete znalostní bázi, tak pochopíte proč. V DNS mám jako MX záznam např. mail.domena.cz a toto jsem přidal taky do reverzních záznamů.

Petr Smetana, WEDOS, 14.05.2014 16:32:44

Dobrý den,

koukněte se zda máte v /etc/mailname nastavenou doménu, která na VPS směruje. Pokud tam máte výchozí název vmXXXX.wedos.net, tak si hodnotu změňte.

Adam Ležák, 14.05.2014 16:48:48

Dobra, ale jak vyresim to, kdyz domen na VPS smeruje vice?

Dekuji

Marek, 08.06.2016 10:38:59

Dobry den, také prosim o odpověď od někoho z wedosu jak správně nastavit reverzní záznamy pro vícedomenový server (který je určitě z 99% u všech VPS které na wedosu běží). Chápu jak by to bylo pro situaci kdybych měl VPS jen pro jednu doménu.
Někde jsem četl ze neni vhodné dávat do reverzních záznamu více údajů ale vybrat si jen jeden (hostname, např. 1112.vm622.wedos.net)

Když ale dam do rdns hodnotu hostname tak to problém nevyřeší, protože při ověření pomoci nějakých on-line DNS nástrojů se ve druhem kroku tvar hostname replikuje ne na IP adresu mého VPS ale na IP adresu např. ns.wedos.net

Takže mily wedose, co s tím? Konečně smysluplnou odpověď prosim!!!

Luděk Janča, Wedos, 08.06.2016 12:20:11

Dobrý den,

zásadní je, abyste v reverzním záznamu měl stejnou doménu, pod kterou se váš SMTP server hlásí. A tuto doménu pak měl nastavenu v DNS.

Př.:

Váš server se hlásí doručovacímu mail serveru jako server1.mojedomena.cz. Do reverzního záznamu si tedy vložíte server1.mojedomena.cz. A konečně do DNS vložíte, že server1.mojedomena.cz směruje na IP vašeho serveru.

Je opravdu vhodné mít v PTR pouze jeden záznam. Pokud by to tak nebylo, mohl by doručovací server IP přeložit na jinou doménu která na server nesměruje.

Marek Dvořák, 15.06.2016 10:36:09

Stále opakujete dokola to samé, my se ptáme jak udělat reverzní záznamy pro VÍCEDOMÉNOVÝ SERVER, tedy VPS od wedosu, kde máme nasměrováno více domén, běží nám tam samozřejmě postfix a dovecot, možná někomu i BIND.

Vaše rady jsou ale stále jen pro jednu doménu, co ty ostatní domény, když v reverzních záznamech je doporučeno mít jen jeden záznam?

Já tam dal do reverzního záznamu hostname, tedy xxxxx.vm22.wedos.net,
emaily chodí, ale chyby v reverzních záznamech to hlásí pořád.

Luděk Janča, Wedos, 15.06.2016 10:51:14

Dobrý den,

je zcela irelevantní kolik domén na mail serveru provozujete. Důležité je, aby se server hlásil pod jménem které máte v DNS a směruje i PTR záznam.

U reverzního záznamu se vždy řeší pouze hostname serveru, jeho PTR záznam a zpětný překlad na IP. Pokud bude toto v pořádku, můžete posílat maily pro jiných N domén.

Pokud bude mít server například jméno server1.mojefirma.tld a budete mít výše zmíněné v pořádku, nemusíte vůbec maily pro doménu mojefirma.tld obsluhovat. A zcela bez problémů obsluhovat maily pro N jiných domén.

xxxxx.vm22.wedos.net použít nemůžete, jelikož tato doména nikdy nebude směrovat v DNS na IP vašeho serveru.

Při odesílání se provádí následující překlad který vždy musí na konci dostat původní IP:

IP -> PTR -> IP

Dále by pak hostname serveru měl odpovídat PTR záznamu.

Marek Dvořák, 15.06.2016 11:08:36

Dobře, poprosím ještě o konkrétnější vyjádření, nastíním modelovou situaci s konkrétními údaji.
---------------------------------------

Hostname serveru si mohu zvolit jakýkoli, já si ho zvolil při instalaci serveru jako např. 11111.vm22.wedos.net.
Název serveru generujete automaticky při založení, dejme tomu, že je vm11111.
IP v4 adresa serveru je třeba 188.129.99.65
--------------------------------------
Na serveru mám síť nastavenou takto:

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
auto ens3
iface ens3 inet static
address 188.129.99.65
netmask 255.255.255.0
network 188.129.110.0
broadcast 188.129.110.255
gateway 188.129.110.1
# dns-* options are implemented by the resolvconf package, if installed
dns-nameservers 8.8.8.8 8.8.4.4

--------------------------------------------------
host záznam:

127.0.0.1 localhost
188.129.99.65 16622.vm22.wedos.net vm16622

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1 localhost ip6-localhost ip6-loopback
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters

-------------------------------------------------
příkazy na kontrolu hostname vyhodí toto:
hostname: 11111.vm22.wedos.net
hostname -f: 11111.vm22.wedos.net
-------------------------------------------------

Jak tedy prosím bude vypadat v tomto modelovém příkladě správný a funkční reverzní záznam?

Co vložit, jestli vůbec něco jak píšete, vkládat u DNS jednotlivých domén?

Děkuji mnohokrát.

Marek Dvořák, 15.06.2016 11:10:21

edit:
host záznam je samozřejmě: :-)

host záznam:

127.0.0.1 localhost
188.129.99.65 11111.vm22.wedos.net vm11111

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1 localhost ip6-localhost ip6-loopback
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters

Luděk Janča, Wedos, 15.06.2016 11:14:01

jak jsem psal již dříve, 11111.vm22.wedos.net použít nemůžete. V DNS nikdy 11111.vm22.wedos.net nebude směrovat na IP vašeho serveru.

Váš mail server se musí hlásit pod doménovým jménem, které si nasměrujete v DNS, pomocí A záznamu, na IP serveru. A právě pro tuto doménu si pak nastavíte reverzní záznam (PTR).

Přesměrování na IP:PORT

Jiří Vondruš, 28.11.2013 20:21:44

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je možné tímto způsobem přesměrovat i na daný port?
Potřebuji zpřístupnit datové úložiště, které běží na IP 1.2.3.4 a na portu 8888, tak aby bylo dostupné jako např "data.domena.cz", ale nikdo už neviděl skutečný port a IP.
Děkuji

Re: Přesměrování na IP:PORT

Petr Šťastný, WEDOS, 28.11.2013 20:38:26

To možné není. Doménový název v sobě nemůže zahrnovat port, pouze IP adresu.

Nastavení mailserveru

Hubert Frey, 10.02.2013 18:19:16

Dobrý den,

na svém VPS mám několik domén, u nichž potřebuji používat mailserver. E-mailové schránky mám vytvořené.
Pro každou doménu bych chtěl, aby měla adresu pro POP3 a SMTP jako mail.[domena].cz

V administraci serverhostingu mám nastaveny tyto reverzní záznamy
http://d.pr/i/dEra
a u domény ludekskrobanek.cz mám tyto DNS záznamy
http://d.pr/i/tbtc

Zkoušel jsem si na info@ludekskrobanek.cz poslat e-mail jak z gmailu, tak přímo z této schránky přes webové rozhraní SquirrelMail. E-mail nedorazil a nevrátila se ani žádná chybová zpráva.

Musí mít server nějaké pojmenování, nebo může zůstat defaultní vm3553.wedos.net?

Ještě krátký výpis z mail logu http://d.pr/i/dmBm

Děkuji

Re: Nastavení mailserveru

Petr Smetana, WEDOS, 10.02.2013 20:51:34

Dobrý den,

problém může být na více místech. Jste si jist, že Vám běží daemon pro poštu? Koukal jste se do logů? Napište nám prosím přes kontaktní formulář a pokusíme se společně problém vyřešit.

Martin Slezák, 26.08.2013 21:09:54

Dobrý den, řeším stejný problém jako pan Frey mám vše nastaveno jak doporučujete, tak jak ma on a stále nic, maily nefungují. Škoda, že na tento problém nemáte nikde
pokračování jak ho vyřešit. Ohledně toho daemona pro poštu, jak zjistím že běží?

Hubert Frey, 26.08.2013 22:34:55

Tusim, ze na centosu to byl prikaz v ssh
service amavisd status

service postfix status

Já nakonec musel požádat o placenou technickou podporu, která tyto demony opravila. Byli poškozeni při tvrdém restartu serveru

Hubert Frey, 26.08.2013 22:43:52

Ještě Vám dám radu z vlastní zkušenosti: Lepší placená práce technika za 315,- něz X hodin trápení svépomoci s nejistým výsledkem

Martin Slezák, 27.08.2013 11:13:56

Děkuju za radu, já jsem to nakonec vyřešil navýšením VPS na 2 procesory a 2048 MB RAM a vše už běží. Problém byl v amavisd, díky malé paměti neustále padal.

VPS - rekapitulace

Jiří Dvořák, 12.10.2012 00:57:45

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat a předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

1. Reverzní záznam k ip (1.2.3.4) vps má být např. "dvorakj.com" pro doménu dvorakj.com. Doména dvorakj.com směřuje na ip vps (tzn. A-záznamy jsou již nastavené), stačí to takto?

2. Nastavením výše se již tedy nastaví reverzní záznam i pro mailovou schránku cokoliv@dvorakj.com, resp. už nic nemusím nastavovat.

3. V případě, že budu mít mailovou schránku info@mail.dvorakj.com pak nastavím reverzní záznam k ip vps jako "mail.dvorakj.com". (doménu mail.dvorakj.com samozřejmě nasměruju na ip vps pomocí dns A-záznamu)

4. Ip vps může mít tedy spoustu reverzních záznamů najednou, a tutíž je to jakési pole, které značí, jaké domény směřují na vps (ip).

Ještě jednou děkuji.
Dvořák

Re: VPS - rekapitulace

Petr Šťastný, 12.10.2012 08:42:58

Reverzní záznamy nesouvisí s doménami, které na serveru hostují. Vytvořte si jen jeden reverzní záznam s názvem serveru, např. server.dvorakj.com (plus k tomu opačný A záznam). Jaké jsou na serveru domény a schránky v souvislosti s reverzními záznamy neřešte. Reverzní záznam jen pojmenovává server, neříká co na serveru běží.

Vlastní reverzní NS

Tomáš Čerevka, 31.07.2011 16:17:33

Dobrý den,

na VPS, které mám u Vás, jsem si zprovoznil name server, vše funguje jak má až na reverzní záznamy. Ty jsou viditelné pouze při přímém dotazu na NS, ven se stále ne a ne rozpropagovat, přičemž dopředné záznamy se aktualizují celkem rychle.

Napadá mě jedině to, že můj NS není pro danou IP adresu nastaven jako reverzní. V administraci jsem nikde nenašel, jak to změnit.

Je tedy možné získat pro svou IPv4 a rozsah IPv6, které mám u Vás, NS záznam na reverzní server? Nebo to opravdu musím naklikávat přes to webové rozhraní?

Mockrá děkuji,
Tomáš Čerevka

Re: Vlastní reverzní NS

Petr Šťastný, WEDOS, 31.07.2011 16:22:11

Nerozumím co přesně myslíte a jak to, že provozujete vlastní DNS server, souvisí s reverzními záznamy. Dle mého názoru to nesouvisí. Vy si jen nastavíte jeden reverzní záznam k vaší IP adrese (název vašeho serveru, třeba ns.vašedoména.cz), nemusíte mít reverzní záznamy k úplně všemu co máte ve vašem DNS. To, že si nastavíte nějaký A záznam na vašem DNS, neznamená, že k tomu automaticky vznikne i záznam reverzní. To jsou 2 různé věci.

Tomáš Čerevka, 31.07.2011 16:42:05

Abych to upřesnil. Na VPS mi běží Fedora, na kterém mám nainstalovaný bind. Ten je nakonfigurován a běží tak, aby obsluhoval zónu např. "doména.cz". V administraci doménu mám nastaven jako jmenné servery (NSSET) právě tento VPS. Když tedy přijde požadavek na "doména.cz", můj bind to přeloží na IP adresu xx.xx.xx.xx. Je tedy dopředným NS serverem pro "doména.cz".

Mě jde o to, že bych chtěl, aby mohl obsluhovat i reverzní záznam a IP adresu xx.xx.xx.xx překládal na "doména.cz". Reverzní zónu mám nakonfigorovanou dobře, když položím dotaz "dig -x xx.xx.xx.xx @ns.mujserver.cz" odpoví správně.

Když tento dotaz ale položím přes jakýkoliv jiný NS server než přes ten, který běží na VPS, nikdy nedostanu odpověď, pouze mě to odkáže na autorativní servery Wedosu. Tedy můj VPS není reverzním serverem IP adresy xx.xx.xx.xx.

Vím, jaký je rozdíl mezi A záznamem a PTR záznamem.

Vycházím taktéž z tohoto povídání:
http://www.dns-info.cz/dns/test-15.html

Stále kvůli tomu dostávám, že mé NS servery nemají reverzní záznam.

Petr Šťastný, WEDOS, 31.07.2011 16:59:03

Tak to neuděláte, váš DNS server není autoritativní pro reverzní záznamy. Pro reverzní záznamy našich IP adres jsou autoritativní naše DNS servery. A PTR záznam pro svou IP adresu si nastavíte v administraci:

http://kb.wedos.com/a/243/reverzni-zaznamy-u-serverhostingu.html

Tomáš Čerevka, 31.07.2011 17:11:35

To je přesně to, co jsem potřeboval vědět. Škoda, že mě napadlo se zeptat až poté, co se mi to celé podařilo nakonfigurovat i pro IPv6.

Budu si muset vystačit s dopředným NS, reverzní záznamy si tedy naklikám, děkuji.

jak je to celé?

Petr Steinbauer, 25.07.2011 14:54:03

Nastavení reverzního záznamu u serveru je mě jasné, ale jak je to u DNS u domény?

Příklad:
revezní záznam mám u serveru nastaven na:
vmXXX.domenaA.cz

u domény DNS nastavím:
A 1800 vmXXX.domenaA.cz IP_ADRESA

???

jak řeším reverzní propojení a DNS u více domén na jednom serveru? Prostě ke každé doméně přidam A záznam + jeho kombinaci u serveru?

Re: jak je to celé?

Petr Šťastný, WEDOS, 25.07.2011 15:45:22

Jdete na to správně, nápovědu k zadávání A záznamů máte zde:
http://kb.wedos.com/a/51/wedos-dns-zaznamy-domeny.html

U IP adresy serveru můžete uvést více reverzních záznamů.

Přihlášení zákazníka

Nemáte ještě zákaznický účet? Registrace

Copyright © WEDOS, 2018

Facebook RSS